9. Maria I Stuart – królowa Szkotów…

Maria I Stuart

Maria I Stuart

Źródło:  www.kaiserin.de/maria-stuart.php

   Maria I Stuart (Mary I Stuart) urodziła się  8 grudnia 1542 roku w Linlithgow w Szkocji jako trzecie, a zarazem ostatnie dziecko króla Szkocji Jakuba V Stewarta (James V Stewart) oraz księżniczki Marii de Guise (Mary of Guise). Monarchini używała nazwiska Stuart, które jest francuską wersją angielskiego Stewart. Królowa Szkocji (1542-67 r.) oraz Francji (1559 -60 r.).

Maria, królowa Szkocji i Francji:

Jakub V umiera 6 dni po narodzinach córki. Było to jego jedyne żyjące dziecko z prawami do korony. Maria została koronowana, a władzę sprawowali regenci. Następnie wyjechała do Francji, gdzie w 1558 roku poślubiła delfina, przyszłego  Franciszka II Walezjusza. W 1559, po śmierci Henryka II została królową Francji. Młoda władczyni była otoczona intrygami i rywalizacją stronnictw.  Bardzo szybko, bo już w następnym roku 18-letnia Maria została wdową. Po śmierci męża regencję we Francji w imieniu Karola IX (młodszego brata Franciszka) objęła królowa-wdowa, Katarzyna Medycejska. Maria wróciła do ojczyzny. Nadszedł dla królowej trudny okres. Szkocja to było państwo rozbite wewnętrznie, inne od Francji w której się wychowała.

Maria I Stuart z synem Jakubem

Maria I Stuart z synem Jakubem

Źródło:  wikimedia

Kolejne małżeństwa i upadek:

W 1565 roku odbył się ślub królowej Szkotów z Henrykiem Stuart’em, lordem Darnley’em. Był to kuzyn monarchini i katolik. Z tego związku w 1566 roku narodziło się jedyne dziecko Marii, Jakub I (James I) – przyszły król Szkocji i Anglii. Niestety małżeństwo po krótkim czasie się rozpadło. Lord Darnley kazał się nazywać królem (a nie królem-małżonkiem, jak go powszechnie nazywano) i domagał większych praw. Oskarżał żonę o zdradę z Davidem Rizzio. Włoch został zasztyletowany na oczach królowej! W lutym 1567 roku zamordowany został drugi mąż monarchini. Nie wiadomo, kto tak naprawdę go zabił i czy Maria I maczała w tym palce. Możliwy jest udział groźnego i nieobliczalnego hrabiego Bothwell’a, z którym królowa miała romans. Zaczęło się od gwałtu Bothwell’a na Marii, a ta zaś się w nim zakochała bez pamięci. Wkrótce po śmierci męża monarchini poślubiła swojego oprawcę, Jamesa Hepburn’a, 4 hrabiego Bothwell. Małżeństwo to doprowadziło do buntu lordów przeciwko Marii i Bothwell’owi. Została uwięziona. Zmuszono ją do abdykacji na rzecz rocznego syna, Jakuba, którego regentem został nieślubny brat Marii, żądny władzy, hrabia Murray. Po kolejnej klęsce Maria zdecydowała się na ucieczkę do Anglii, do swojej dalszej kuzynki Elżbiety I Tudor. Królowa Anglii tylko czekała na taki moment. Elżbieta obawiała się Marii, gdyż miała prawa do angielskiego tronu. Szkotka była w dodatku katoliczką, kiedy w Anglii Elżbieta starała się utrwalić anglikanizm. Wielokrotnie katolicka opozycja wysuwała kandydaturę Marii do tronu Anglii, ale bezskutecznie. Królowa-dziewica wspierała nawet szkocką opozycję przeciwko kuzynce! Po czasie Maria została przeniesiona i była przetrzymywana w strasznych warunkach. Zamek, w którym się znalazła był okropnym miejscem pełnym wilgoci, a meble pokryte były pleśnią. Szkotka bardzo podupadła na zdrowiu.

Koniec. Spisek Babingtona:

‘Spisek Babingtona’ przeciwko Elżbiecie I był oficjalną przyczyną wydania wyroku śmierci na Marię – planowała ponoć odebrać swej kuzynce tron. Czy faktycznie tak było? Spisek wykorzystał Sir Francis Walsingham, zaufany doradca Elżbiety I. Maria została uznana winną próby zamachu stanu i skazana na śmierć. Wiele dowodów było sfałszowanych. Wyrok przyjęła godnie i była gotowa na śmierć po 19 latach wyniszczającej ją fizycznie i psychicznie angielskiej niewoli. Jej syn, Jakub wychowany został na przeciwnika matki, którą obwiniano o śmierć jego ojca.

Maria I Stuart, królowa Szkotów

Maria I Stuart, królowa Szkotów

Źródło:  wikimedia

Egzekucja Marii I, królowej Szkotów:

8 lutego 1587 roku odbyła się egzekucja Marii I Stuart. Monarchini przebaczyła swoim katom. Jej ostatnie słowa brzmiały: „In manus Tuas, Domine, commendo spiritum meum” („W ręce Twoje , Panie, powierzam ducha mojego”). Kat odciął głowę dopiero za trzecim podejściem. Próbując pokazać tłumowi odciętą głowę oprawca złapał ją za włosy, ale była to peruka i włosy zostały w jego rękach, a sama głowa potoczyła się po deskach. Spod halki Marii wyskoczył mały pies, który nie chciał opuścić swojej pani. Elżbieta I udała zaskoczoną, a winą za śmierć swej kuzynki obarczyła swoich doradców. Davisona wtrąciła nawet do Tower.  Bulla papieża św. Piusa V, a później potwierdzona przez Sykstusa V uznawała Elżbietę za uzurpatorkę i nakładała na nią ekskomunikę, a Marię uznając za prawowita królową. Ostatecznie królową Szkotów pochowano w Opactwie Westminsterskim. Władca Szkocji i jedyny syn Marii, Jakub I Stuart w 1603 roku został następcą Elżbiety I na tronie Anglii.

Dziedzictwo:

Postać królowej Szkotów stała się inspiracją dla wielu artystów i twórców. Przedstawię część z nich. Maria Bogucka przedstawiła szczegółową biografię królowej w książce pt. „Maria Stuart”, zaś Juliusz Słowacki stworzył dramat historyczny pod tym samym tytułem. Vivian Pickles zagrała Stuart w miniserialu „Królowa Elżbieta” z 1971. Tego samego roku Vanessa Redgrave zagrała tytułową rolę w filmie „Mary, Queen of Scots”.  Postać królowej Szkocji pojawia się także w 2007 roku w filmie „Elisabeth: Złoty Wiek” z Samanthą Morton, a reżyserem jest Shekhar Kapur. Zaś w 2005 roku Barbara Flynn zagrała monarchinię w miniserialu „Elizabeth I” w reżyserii Toma Hoppera. Charlotte Winner wystąpiła jako Maria I w miniserialu „The Virgin Queen” również w 2005 roku w reżyserii Coky Giedroyc. W planach jest także film w reżyserii Susanne Bier – „Mary Queen of Scots” z Saoirse Ronan w roli głównej. W większości są to filmy o Elżbiecie Tudor….

Sceny filmowe z egzekucji europejskich koronowanych głów: Anny Boleyn, Katarzyny Howard, Jane Grey, Marii Stuart, Karola I Stuarta, Ludwika XVI, Marii Antoniny i Mikołaja II Romanowa.

 Zakończenie:  Dla Szkotów jest to bardzo ważna postać. Maria została zabita z inicjatywy angielskiego władcy, choć była Szkotką. Miała tragiczne życie. Nie mogła polegać nawet na rodzinie – jej własna kuzynka, czy przyrodni brat chcieli się jej pozbyć. To Elżbieta I Wielka wyszła zwycięsko z rywalizacji. Stworzył się mit męczennicy, którą zabito w protestanckiej niewoli.

Źródła: Internet (m.in. www.anne-boleyn.com), własna wiedza

Teksty piszę sama. Nie jestem polonistką i za jakiekolwiek błędy, przepraszam:)

Co Wy zrobilibyście na miejscu Elżbiety I?

autor: Mil@

65 Komentarze

 1. z jednej strony nie ma się co dziwić Elżbiecie I, skoro Maria zagrażała jej pozycji, próbując jej się pozbyć nie raz, ale z drugiej strony tak naprawdę Elżbieta nie miała nikogo bliskiego oprócz Marii i być może nie chciała śmierci swojej kuzynki i rzeczywiście za wydaniem wyroku stał ktoś zupełnie inny.

  {theQueen.blog.onet.pl}

  • Na podobnej zasadzie dziala Watykan…jest wielu intrygantow, zgraja mafijna i sam papiez nie moze sobie poradzic bo ewentualnie grozi mu to nawet smiercia. Tak miala krolowa obstawiona ludzmi a wsrod nich tez wieli intrygantow. To oni glosili do Elzbiety zle o Marii a do Marii zle o Elzbiecie. Sklocic ludzi mozna bardzo szybko a niektorzy maja do tego talent..Popatrzcie wsrod znajomych, przyjaciol a nawet wsrod kuzynow. Popatrzcie w kosciele…ludzie sobie w oczy nie patrza.

   • to ewolucja:dinozaury wymarły jak demokracja zastąpiła królów i polityków klasę próżniaczą zastąpią referenda internetowe prawdziwa demokracja gdzie każdy może zdecydować o swoich sprawach a nie gdzie wbrew tobie i ci szkodząc decydują politycy i urzędnicy jak kiedyś faraon król czy cesarz

    Książę aresztowany w gejowskim domu publicznym,flirtujący z nazistami,małżeńskie zdrady, perwersje, narkotyki i nadużycia władzy… To tylko część najnowszej historii brytyjskiej korony, którą skrzętnie ukrywa ją przed światem.
    Pałac Buckingham, symbol rodu Windsorów, od dwustu lat jest domem dla brytyjskich monarchów. Dopiero przed kilkunastoma laty, po tym jak księżna Diana wyjawiła światu część rodzinnych sekretów, wiadomym stało się, że mury rezydencji skrywają niejedną opowieść o dekadencji i zepsuciu. Od abdykacji w niesławie Edwarda VIII po dzień dzisiejszy, wyjątkowo dysfunkcyjna brytyjska rodzina królewska uwikłana była w zaskakująco wiele skandali. „Historia niewłaściwych zachowań ciągnie się rzecz jasna latami” – stwierdza autor książek historycznych Piers Brendon – „Kiedy ktoś cieszy się nieograniczoną liczbą niezasłużonych przywilejów, wiadomo, że nie zawsze będzie przyzwoicie się prowadził”.
    Film „Seks w wielkim pałacu” opowiada szokują historię nadużyć, całymi dekadami skrupulatnie tuszowanych przez ludzi zaufanych koronie. „Wydaje się nam błędnie, że skandale zaczęły otaczać rodzinę królewską dopiero w ostatnich dwudziestu latach, że są czymś charakterystycznym jedynie dla tego pokolenia” – przekonuje pisarz Clive Prince. Z wypowiedzi licznych znawców tematu wyłania się wstydliwa prawda o niecodziennych nawykach najsłynniejszej dynastii Europy. Gdy mowa o seksualnych dewiacjach, orgiach, maltretowaniu własnych dzieci, wewnętrznych spiskach i zarzutach zdrady stanu, upada w gruzy pielęgnowany misternie wizerunek arystokratycznego rodu.
    Autorzy filmu po raz kolejny powrócili też do sprawy, która nadal intryguje ludzi na całym świecie, tj. zagadkowej śmierci księżnej Diany. Czy wewnątrz pałacu Buckingham zawiązał się spisek przeciw niej? Czy rodzina królewska była gotowa ukarać „Królową Serc” za rzucenie cienia na jej dobre imię? Po obejrzeniu „Seksu w wielkim pałacu” nawet tak śmiałe zarzuty przestaną nam jawić się jako pozbawione podstaw. http://www.planeteplus.pl/dokument-seks-w-wielkim-palacu_37937
    Z kolei króla Edwarda VIII zmuszono do abdykacji ze względu na nazistowskie sympatie i przekazywanie Niemcom informacji dotyczących brytyjskiego wojska, co szkodziło Wlk. Brytanii i działaniom Churchilla. Jeszcze w 1945 r. Edward wierzył że Hitler w II wojnie światowej pokona USA i Wlk. Brytanię i uczyni go ponownie królem.

    http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/krolowa-matka-slodka-pianka-ze-stali,1,5557629,kiosk-wiadomosc.html
    Królowa Matka była nieślubną córką francuskiej kucharki. Jasno piszę, że zgodnie z literą prawa była córką hrabiego i hrabiny Strathmore, urodzoną, według księcia Windsoru (Edward VIII Windsor, abdykował w 1936 r. w związku z chęcią poślubienia pani Simpson; jego miejsce na tronie zajął jego brat Jerzy VI Windsor, mąż Elżbiety Bowles-Lyon, przyszłej Królowej Matki), dzięki surogatce – francuskiej kucharce. Inna teoria dotyczy królowej Elżbiety II i księżniczki Małgorzaty. Wedle niej, zostały one poczęte dzięki sztucznemu zapłodnieniu… członkowie rodziny królewskiej uciekali się do podobnych sposobów, aby mieć dzieci – na przykład Maud, królowa Norwegii, której syn mógł nie zostać spłodzony przez króla Haakona VII. w żyłach księcia Williama płynie indyjska krew jego przodkini Elizy Kewark.

   • Poucz sie histori ignorancie I zabieraj glos, jedyna twoja wiedza to ” watykan” zreszto I tu jestes durniem.

  • To nie takie proste. Wiele ludzi tutaj paja nienawiścią do kościoła katolickiego i twierdzi buńczuczno o zorwiązłości, zdradzieckości i opportuniźmie katolików jako prawie że typowym dla tej specii. Jeżeli jednak zakłada się, że Maria Stuart była zagorzałą katoliczką to sprzeczne z tym jest zakładanie, że Maria Stuart była rozwiązłą kobietą, spiskującą i morderczą. Katolicy na ogół mają zasady, kiedy dla ich preciwników liczy się już tylko władza, pieniądz i własne przetrwanie u władzy.

   Maria Stuart była raczej nieszczęsną kobietą w rękach okrutnych Anglików, jeżeli zobaczy się krwawą historię potomków Wikingów na tronie angielskim po Wilhelmie bastardzie, o których możemy przeczytać chociażby u Sheakespeara.

   W tych opowieściach walka o tron była bezwzględna, często w samej rodzinie!

   Maria Stuart jako kobieta w otoczeniu wrogów nie miała oparcia, była obca w swoim kraju (Szkocji), a królowa Anglii, Elżbieta dodatkowo nieźle przeciwko niej konspirowała by ją pozbawić tronu Szkocji, a poszło jej nie trudno znając realia Anglii od młodości.

   Jeżeli zakładamy, że Maria Stuart była zagorzałą katoliczką, to dbała o cnoty kobiety. Niestety w realiach Anglii po Henryku VIII człowieku niegodziwym, mordercy nie tylko żon (sic!), nic nie było już święte. Obrabowano klasztory, a kler albo zabito, albo skorumpowano i zdegradowano do pozycji sługusa władzy.

   Maria Stuart poprostu słabo oceniła swoją pozycję i jako człowiek zasad nie była wystarczająco bezwzdlędna, bo i też nie mogła, myśląc o swoim spodkaniu z Bogiem. Na koniec wpadła w sidła kuzynki „dziewicy”, została ścięta, a jej dziecko ukradzione i wychowane na jej własnego wroga przez niby co by nie było jednak kuzynkę. Owa kuzynka zaś, stara mać, nazywana królową dziewicą, co jest poprostu nie tylko śmieszne, lecz wręcz obrzydliwe. Owa bezdzietna królowa, możliwe nie mogąca już mieć dzieci, o powodach może każdy sobie pomyśleć, w końcu udradła Marii Stuart tron i potrzebne jej dziecko! Zobaczymy do tego szkalowanie Królowej Marii Tudor, także katoliczki, to widzimy, jak bardzo przesadnie negatywnie szkalowani są katoliccy władcy na Angielskim tronie! No ale każdy wie, że historię piszą zwycięzcy! Jednak każdy człowiek będący szczery i nie pający nienawiścią do kościoła, lekko zauważy, że historia Marii Stuart i Marii Tudor musiała być całkowicie inna!

 2. Miała tragiczne życie – tak na prawdę nie kochał jej nikt. Oskarżana i torturowana godnie przyjęła śmierć co jest naprawdę warte podziwu. To, że jej syn został nastawiony przeciwko niej musiało być straszne dla niej jako matki. Piesek, który wybiegł z pod sukienki musiał być wielkim zaskoczeniem – jedyny wierny przyjaciel. Tak na marginesie uwielbiam filmy które dzieją się w tych czasach
  u mnie nowa notka /// http://sam-barks.blog.pl/ zapraszam!!

 3. Nie było kobiecie łatwo, nie było. Widziałam oba filmy o Elżbiecie z kreacją Cate Blanchett, gdzie pojawiła się i Maria. Choć w gruncie rzeczy nie pamiętam obecnie tytułu, ale oglądałam z nią coś jeszcze. I nie wiem czy tam czasami nie grała robi głównej w całej opowieści, jednakże tytuł tymczasowo mi umknął… zdaje mi się?? może ktoś się jeszcze wypowie
  ps. u mnie NN, zapraszam versemovie

 4. OMG, Elżbieta I i Maria Stuart mnie prześladuję, albo trafię na nie w filmie, albo w jakiejś książce, a teraz u Ciebie na blogu :O Nie wierzę… Swoją drogą wątek jej, Elżbiety i Henryka VIII oraz jego żon zawsze był dla mnie ciekawy :)

  • ~ICate jesteś wspaniała, wiedziałam, że gdzieś jeszcze był wątek Marii. Wiedziałam, oczywiście, film o Henryku n-tym, no fakt:)

   ps. u mnie NN, – „Zaplątani”
   zapraszam, versemovie

 5. Okrutna śmierć. Ileż cierpienia spotkało ją w trakcie monarszej, ale jakże marnej egzystencji i jeszcze los postanowił z niej zadrwić w ostatnim dni jej życia. Myślisz, że kat działał celowo, że te nieudane cięcia były wynikiem rozkazu?

  P.S. Oglądałaś serial ,,Biała królowa”? Co o nim sądzisz.

 6. Nie jestem zwolenniczką monarchii jako ustroju, a już zwłaszcza popkulturowej monarchii brytyjskiej (mam tu na myśli głównie współcześnie „panujących” członków rodziny królewskiej, ale ogólnie historia Anglii należy do takiej, z którą staram się stykać jak najrzadziej). Takie opisy tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu. Elżbieta I była bardzo cyniczną władczynią, co świetnie pokazuje, jak odnosiła się do swojej kuzynki.
  Twierdzę, że rodzina jest najważniejsza i dla swojej byłabym w stanie bardzo dużo poświęcić- tym bardziej nie rozumiem zachowania Elżbiety, która „pozornie” lubiła Marię.
  I przyznam, że nie chcę rozumieć jej postępowania;)
  Post był o Marii, a ja rozpisałam się o Elżbiecie- wybacz;d po prostu musiałam z siebie wyrzucić to, co mnie frapowało;d
  Pozdrawiam!

  • Zapominasz że to było wieki temu. Wtedy rodzina nie miała żadnej wartości poza dziedziczeniem i interesami. W Anglii, Francji było normą kazirodztwo, dzieciobójstwo i matkobójstwo. Jeśli ktoś w jakiś sposób komuś zagrażał bywał likwidowany. Nie miało ,znaczenia że jest rodziną a przeciwnie. Mniej rodzeństwa- większe szanse na władzę. Inny świat, inne obyczaje. Nieporozumieniem jest ocenianie postępowania ówczesnych władców skalą wartości dzisiejszego świata i współczesną moralnością też przecież nie zawsze zgodną z naszymi normami. Nie rozumiesz tego?

 7. Elżbieta I to jedna z moich ulubionych postaci historycznych, więc gotowa jestem ją usprawiedliwić. Była dobrym politykiem, zrobiła ze swojego kraju mocarstwo. Pewnie nie dokonałaby tego, gdyby jej polityka była bardziej pobłażliwa. Poza tym to też chyba kwestia czasów, wtedy łatwo leciały głowy, Elżbieta też miała prawo bać się o swoją, wielu chciało jej upadku. No i w sumie sam fakt, że jej matce też ścięto głowę mógł być nie co traumatyczny i odcisnąć się na charakterze w postaci poczucia, że jeśli ja nie zniszczę wrogów, oni zniszczą mnie.

  • Tak, politykiem Elżbieta była dobrym. Tylko ku mojemu zaskoczeniu, dowiedziałam się na studiach, że to wbrew opinii współczesnych, za czasów poprzedniczki Elżbiety, Marii (zwanej Krwawą), prześladowanych było dużo mniej osób…

 8. Smutna i tragiczna historia kobiety wpisanej w swój czas i burzliwą historie swojego narodu. Odbicie odwiecznej ekspansywnej polityki względem Szkocji. Kraju pełnego tajemnic, który wciąż fascynuje i pobudza nasza wyobraźnie. Bardzo fajna strona. Pozdrawiam.

 9. Na przestrzeni wieków psy były wykorzystywane do rozmaitych zadań, od towarzyszy na co dzień, przez przewodników aż po służbę… chociażby wojskową. Zastanawiałeś się kiedyś, drogi Czytelniku, co takie psy robią? Jeśli tak, zapraszam na najnowszą notkę na http://chartykas.blog.onet.pl/

 10. Niezły artykuł, ale wytłuszczenia wyglądają na dość losowe. Jest ich bardzo dużo i obejmują nie tylko nazwiska postaci historycznych i nazwy własne zdarzeń, ale np. „małego psa”, „zaskoczenie”, czy „straszne warunki”. O co tu chodzi?

 11. Nie jesteś polonistką? Ale niech od Ciebie uczą się pisać i mówić dziennikarze z TVP i TVN: M. Orłoś, pan dyr. (!?)Durczok, Żakowski, Kuźniar… .

 12. To samo co Elżbieta I czyli ścięcie przeciwniczki politycznej. Elżbieta I dokonała rzeczy wielkiej – uwolniła Anglię od Watykanu.

 13. Szkoda,że zamek Marii pod Edynburgiem jest nie odremontowany,prawdopodobnie stanowi własność stanowi własność obecnej królowe a szkoda ,że niszczeje.

 14. Zaprezentowany filmik to gniot, monarchię, szlachtę jak również kobiety bez względu na status społeczny(poza heretykami w średniowieczu i wiedźmami w czasach renesansu) nie ścinano toporem. Dokonywano tego za pomocą miecza

  • Mieczem dokonywano egzekucji we Francji, Marię ścięto za pomocą toporu. Polecam przeczytać tragiczne dzieje Marii Stuart. Lub wybrać się w ciekawą podróż śladami Marii.

   Po za tym ciekawie napisana historia Marii.
   Pozdrawiam

 15. Bardzo informatywny artykul i bardzo na czasie bo amerykanska telewizja wlasnie wypuscila serial o mlodzienczych latach Marii Stuart pod tytulem Reign. Nie zdawalam sobie sprawy ze jej cale zycie pelne bylo okrutnych intryg i form zdrady dokonanych przez najblizsze osoby.

 16. Jestem wielbicielką historii Anglii i Francji z tego okresu. Jest bardzo „filmowa”. Dużo w niej akcji i intryg. Polecam nie nowy już ale dobry film Królowa Margot. Mocny. Dotyczy Francji i tam dopiero roi się od mordów rodzinnych, zdrad i niegodziwości. Jeżeli matka uśmierca własnego syna trucizną, fundując mu śmierć w męczarniach i na to patrzy to cieszę się że nie żyję w takich czasach. Nasze zbrodnie i nieszczęścia to przy tym niewinna zabawa.

 17. Historia jest bardzo ciekawa. Sama kilka lat temu czytałam na ten temat książkę.
  Ale sposób opisywania przez Ciebie tych zdarzeń jest fatalny, chaotyczny i rodem z gimnazjum. Na przyszłośc radzę się trochę bardziej wysilić zwracając uwagę na stylistykę pracy.

  • Pani ocena jest złośliwą i nieusprawiedliwioną . Radzę aby sama Pani spróbowała coś stworzyć i swoją, zapewne ogromną, wiedzę i kulturę osobistą wykorzystała w takim celu.
   Serdeczności dla autorki zajmującej acz tragicznej „historii”.

 18. Do przeprowadzenia egzekucji Marii Stuart sprowadzono mistrza z Francji. Zatem z pewnością dołożono starań by śmierć była szybka. Co do Elżbiety- Maria podważała prawa Elżbiety do tronu, stanowiła zagrożenie dla niepodległości Anglii bowiem za nią stała Francja chcąca sobie podporządkować Anglię. Ponadto Maria najzwyczajniej nie radziła sobie z rządzeniem. Uciekła pod ochronę kobiety, której prawa do tronu kwestionowała, przed czym? Przed własnym narodem. Elżbieta długo się wahała zanim podpisała nakaz egzekucji. Bo jednak Maria była osobą krwi królewskiej, a w przelewaniu tej należy być wstrzemięźliwym by nie dawać niewłaściwego przykładu. Chyba że w grę wchodzi zdrada stanu lub planowanie zgładzenia panującego monarchy. Maria Stuart samym swym istnieniem spędzała sen z oczy szefowi służb specjalnych jakbyśmy to dzisiaj nazwali- Walshingamowi. Stanowiła ośrodek wokół którego naturalnie skupiali się angielscy katoliccy opozycjoniści, którzy w Elżbiecie nie chcieli uznać królowej. Czy powiązania ze spiskiem Babbingtona wymyślono? Korespondowała z nimi, listy przemycano w beczkach z winem dostarczanym do zamku, gdzie była uwięziona. i to jest ostatnia rzecz na którą chcę zwrócić uwagę- nie była przetrzymywana w tak fatalnych warunkach o jakich piszesz. Przede wszystkim nie była więziona w jednym miejscu. Miała bardziej status królewskiego gościa (była kuzynką królowej) niż więźnia. Zresztą do jej aresztowania pod zarzutem udziału w spisku Babbingtona doszło gdy była na konnej przejażdżce na wrzosowiskach. Z pewnością nie była niewinną heroiną którą spotkał tragiczny los. Była kobietą dobrze wykształconą i inteligentną, która postępowała bardzo nierozsądnie i nie odnalazła się w roli władczyni. Twój tekst przedstawia ją dość jednostronnie, w konwencji, w której widzieli ją pisarze romantyczni, jak np Schiller.

 19. Jest nowy serial „Reign”, który opowiada o życiu Marii Stuart, jest to serial fikcyjny, dużo rzeczy jest pozmienianych ale zawiera tez historyczne wątki, bardzo go polecam, jeżeli ktoś lubi takie filmy :-)

 20. Co Was ten Watykan wali po głowach to były inne czasy,inna polityka.Maria już przez samo to że była katoliczką zagrażała nie tylko Elżbiecie i Jej panowaniu ale chyba przede wszystkim ludziom którzy dzięki Elżbiecie porobili kariery a byli wyznania anglikańskiego.Prawdopodobnie to przez Ich intrygę (czyt.Walsinghama i Jego kamaryli) doszło do ścięcia Marii.I w całej tej sprawie nie chodzi o jakieś skłócanie przez Watykan kuzynek tylko była to normalna rozgrywka dynastyczna o umocnienie panowania jakich było wiele w ówczesnej Europie.

 21. U mnie w rodzinie królewskiej to samo się dzieje ,królowa matka -Alina przymyka oko na wybryki księżniczki Barbary ,która nastawia mojego syna księcia MM przeciwko mnie .Chodzi o pałac z trzema komnatami i wpływy z zachodu.Cha cha historia jak u Marii królowej Szkotów.Takie to życie i jak nie wierzyć w to że historia lubi się powtarzać tylko na,, niższym pułapie,, społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.